انواع رنگ‌های اپوکسی

در این مطلب به انواع رنگ‌های اپوکسی رنگ جوتن می پردازیم.

قوطی غذاها که اپوکسی بهبود یافته با فنل+ پلی آمین استفاده می شود وجز پلی آمین خواص شیمیایی را بهبود می بخشد. مثال دیگر درب بیرونی قوطی های حاوی مواد غذایی است که دارای پوشش اپوکسی+ فنل فرمالدئید هستند و دارای فام طلایی بوده و در کوره پخت می شوند.مهمترین ضعف پوششهای دو گروه اصلی این نوع رنگها اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند . نوع اپوکسی پلی آمید دارای پایداری بهتر در آب و مناطق مرطوب است و دارای فیلم انعطاف پذیرتر می باشد و چسبندگی بهتری روی سطح دارد درحالیکه دارای مقاومتهای عمومی کمتری است.

نوع اپوکسی پلی آمین پایداری بهتری در مقابل مواد شیمیایی واسیدهای ضعیف , قلیاها , حلالها و فرآورده های نفتی دارد.پوششهای اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی هستند از جمله برای پوششهای داخل اپوکسی گچی ومات شدن آنها در هوای خارج بر اثر اشعه ماورا بنفش (uv) و واکنشهای فتوشیمیایی می باشد. واکنش پخت آنها از نوع اضافی شیمیایی chemical polyaddition می باشد. به طور کلی پوشش‌های اپوکسی در دو قالب کفپوش و رنگ ارائه می‌شوند.

رنگ‌های اپوکسی شامل موارد زیر هستند:

 1. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق
 2. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات
 3. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات
 4. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
 5. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB
 6. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید(مخصوص آب آشامیدنی)
 7. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)
 8. پرایمر زینک ریچ اپوکسی دوجزئی
 9. پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی
 10. پرایمر زینک فسفات اپوکسی
 11. پرایمر زینک کرومات اپوکسی
 12. پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید
 13. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
 14. HB MIO  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
 15. MIO  رنگ رویه اپوکسی پلی آمین
 16. رنگ میانی اپوکسی پلی آمین
 17. رنگ اپوکسی اِستر هوا خشک
 18. رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید
 19. پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید
 20. رنگ رویه اپوکسی فنولیک
 21. پرایمر اپوکسی فنولیک
 22. رنگ رویه اپوکسی پلی امین
 23. glass flake رنگ رویه اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
 24. رنگ میانی اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
 25. پرایمر اپوکسی ضدخوردگی
 26. (IPS) پرایمر اپوکسی

انواع کفپوش‌های اپوکسی شامل موارد است:

 1. کفپوش ضد اسید
 2. کفپوش آنتی استاتیک (کانداکتیو)
 3. کفپوش پرایمر زینک فسفات اپوکسی ۱۱. ورزشی
 4. کفپوش معمولی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی متوسط
 5. گروتها
 6. کاشی‌کاری ضد اسید
 7. فایبر ضد اسید

در ادامه به بررسی برخی از پوشش‌های پرمصرف می‌پردازیم.

 1. پرایمر سه جزئی زینک ریچ اپوکسی:

  این نوع آسترزینک ریچ اپوکسی یک پوشش سه جزئی است که پودر روی موجود در این آستری بعنوان یک محافظ کاتدی از سطوح فلزی حفاظت می کند .این آستری برای سطوح فلزی بکار رفته در سازه های صنعتی که در محیط های خورنده و آب شور قرار دارند مناسب می باشد .بهترین آستر جهت محافظت از تانکرهای صنعتی ، ماشین آلات ، لوله ها، مخازن پالایشگاه ها ، نیروگاه ها می باشد که با مکانیسم الکتروشیمیائی از سطح مانند یک لایه گالوانیزه حفاظت می نماید .این آستری به تنهایی برای سطوحی که غوطه ور در محیط اسیدی یا قلیایی می شوند مناسب نیست.

 2. پرایمر اپوکسی زینک فسفات:

  این محصول بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضد خوردگی بالا، امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است. این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگ های دو جزئی و یک جزئی را به عنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات، محصولی غیر سمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد .این محصول برپایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضدخوردگی بالا امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است.این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگهای دوجزئی و یک جزئی را بعنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات این محصول غیرسمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد.

 3. اپوکسی میانی MIO:

  میانی اپوکسی MIO بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید طراحی گردیده است. از ویژگی های آن می توان به درصد جامد حجمی مناسب به منظور لایه حد واسط آستر و رنگ رویه جهت افزایش ضخامت، طول عمر و مقاومت بیشتر رنگ در برابر عوامل جوی و بهبود خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی سیستم رنگ نام برد.این رنگ بعنوان آستری ولی ترجیحا” بعنوان لایه میانی جهت سطوح سازه های صنعتی مورد استفاده قرارمی گیرد . از مقاومتهای بسیار خوب در مقابل عوامل جدی و شرایط نیرو گاهی برخوردار است و به دلیل ساختار اکسید آهن بکار رفته درآن از نفوذ رطوبت و گازهای موجود به سطح فلز بخوبی ممانعت می کند . ازدیگر خواص خوب این محصول تقویت مقاومت های مکانیکی سیستم رنگ اعمال شده روی سطح می باشد که معمولا بصورت سه لایه توصیه می گردد .

 4. رنگ رویه ی اپوکسی:

  رنگ اپوکسی پلی آمید یک محصول دو جزئی است که بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید فرموله شده است . این رنگ مقاومت بسیار خوبی در مقابل شرایط سخت آب و هوایی و همچنین محیط های صنعتی داشته و سیالیت بالای آن سبب راحتی مصرف این رنگ می گردد .این محصو ل بعد از اعمال و سخت شدن کامل، سطحی یکنواخت و براق ایجاد کرده و نسبت به خراش، سایش و رطوبت مقاوم است. رنگ رویه اپوکسی به عنوان لایه نهایی بر روی آستری یا لایه میانی مناسب و سازگار با آن ، در یک سیستم پوششی شامل آستری، لایه میانی و رویه به کار می رودکه به محافظت سطح سازه در مقابل عوامل خورنده کمک می نماید . همچنین این رنگ به صورت تک لایه بر روی سطح استفاده می شود که چسبندگی خوبی ارائه می نماید . این محصول با دارا بودن رنگدانه سفید درفرمولاسیون، به دلیل عدم سمی بودن ، تاثیر ی بر بو و مزه آب نداشته و پس از رهاسازی و تبخیر کامل حلالها و خشک شدن کامل، جهت مخازن آب آشامیدنی با استفاده از آستری مناسب کاربرد دارد.

 5. کفپوش اپوکسی:

  این روکش یک محصول دو جزئی بر پایه‌ی رزین اپوکسی و هاردنر پلی‌آمین می باشد که باعث بالا رفتن مقاومت شیمیایی و سایشی کف می گردد. مقاومت مکانیکی بالای این پوشش آن را گزینه مناسبی برای استفاده در کف کارخانه ها ، صنایع نظامی و در واقع در مکان هایی که وسایل سنگین از قبیل لیفتراک تردد دارند ، نموده است. سخت بودن این پوشش منجر به مصارف متعدد آن برای کاربرد در مصارف درونی و بیرونی ساختمان گشته است.

 6. کفپوش اپوکسی آنتی‌استاتیک:

  کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بر پایه روکش رزین اپوکسی و همچنین سخت کننده با افزودنی های‌ خاص فرموله می شود.کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک قابلیت انتقال جریان الکتریسیته ساکن و هدایت الکتریکی را داراست و به همین دلیل به آن روکش ضد جرقه نیز می گویند .فروش کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک با نازلترین قیمت در اختیار مشتریان قرار می گیرد.این کفپوش کلیه خواص روکش اپوکسی را اعم از، مقاومت سایشی و فشاری,خواص مکانیکی و شیمیایی را دارا می باشد.از جمله موارد مصرف آن می توان به صنایع نظامی، اتاق های کنترل، صنایع الکترونیک، اتاق های اختلاط رنگ و سایر بخش های صنعت اشاره کرد.

مواد اولیه ای که در رنگ های اپوکسی استفاده می شوند:

 1. رزین اپوکسی
 2. تینر اپوکسی
 3. باریت
 4. تالک
 5. تیتان
 6. کربنات
 7. ضد کف
 8. لولینگ
 9. افزودنی ضدشرهرنگ های اپوکسی

رنگ های اپوکسی

دو گروه اصلی این نوع رنگها اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند . نوع اپوکسی پلی آمید دارای پایداری بهتر در آب و مناطق مرطوب است و دارای فیلم انعطاف پذیرتر می باشد و چسبندگی بهتری روی سطح دارد درحالیکه دارای مقاومتهای عمومی کمتری است.

به طور کلی پوشش‌های اپوکسی در دو قالب کفپوش و رنگ ارائه می‌شوند.

انواع رنگ‌های اپوکسی:

دو گروه اصلی این نوع رنگها اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند . نوع اپوکسی پلی آمید دارای پایداری بهتر در آب و مناطق مرطوب است و دارای فیلم انعطاف پذیرتر می باشد و چسبندگی بهتری روی سطح دارد درحالیکه دارای مقاومتهای عمومی کمتری است. نوع اپوکسی پلی آمین پایداری بهتری در مقابل مواد شیمیایی واسیدهای ضعیف , قلیاها , حلالها و فرآورده های نفتی دارد.

پوششهای اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی هستند از جمله برای پوششهای داخل قوطی غذاها که اپوکسی بهبود یافته با فنل+ پلی آمین استفاده می شود وجز پلی آمین خواص شیمیایی را بهبود می بخشد. مثال دیگر درب بیرونی قوطی های حاوی مواد غذایی است که دارای پوشش اپوکسی+ فنل فرمالدئید هستند و دارای فام طلایی بوده و در کوره پخت می شوند.مهمترین ضعف پوششهای اپوکسی گچی ومات شدن آنها در هوای خارج بر اثر اشعه ماورا بنفش (uv) و واکنشهای فتوشیمیایی می باشد. واکنش پخت آنها از نوع اضافی شیمیایی chemical polyaddition می باشد.

به طور کلی پوشش‌های اپوکسی در دو قالب کفپوش و رنگ ارائه می‌شوند.

رنگ‌های اپوکسی شامل موارد زیر هستند:

 1. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق
 2. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات
 3. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات
 4. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
 5. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB
 6. رنگ رویه اپوکسی پلی آمید(مخصوص آب آشامیدنی)
 7. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)
 8. پرایمر زینک ریچ اپوکسی دوجزئی
 9. پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی
 10. پرایمر زینک فسفات اپوکسی
 11. پرایمر زینک کرومات اپوکسی
 12. پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید
 13. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB MIO
 14. رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO
 15. رنگ رویه اپوکسی پلی آمین
 16. رنگ میانی اپوکسی پلی آمین
 17. رنگ اپوکسی اِستر هوا خشک
 18. رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید
 19. پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید
 20. رنگ رویه اپوکسی فنولیک
 21. پرایمر اپوکسی فنولیک
 22. رنگ رویه اپوکسی پلی امین glass flake
 23. رنگ رویه اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
 24. رنگ میانی اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
 25. پرایمر اپوکسی ضدخوردگی (IPS)
 26. پرایمر اپوکسی

انواع کفپوش‌های اپوکسی نیز شامل موارد است:

 1. کفپوش ضد اسید
 2. کفپوش آنتی استاتیک (کانداکتیو)
 3. کفپوش ورزشی
 4. کفپوش معمولی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی متوسط
 5. گروتها
 6. کاشی‌کاری ضد اسید
 7. فایبر ضد اسید

در ادامه به بررسی برخی از پوشش‌های پرمصرف می‌پردازیم.

۱-پرایمر سه جزئی زینک ریچ اپوکسی:

این نوع آسترزینک ریچ اپوکسی یک پوشش سه جزئی است که پودر روی موجود در این آستری بعنوان یک محافظ کاتدی از سطوح فلزی حفاظت می کند .این آستری برای سطوح فلزی بکار رفته در سازه های صنعتی که در محیط های خورنده و آب شور قرار دارند مناسب می باشد .

بهترین آستر جهت محافظت از تانکرهای صنعتی ، ماشین آلات ، لوله ها، مخازن پالایشگاه ها ، نیروگاه ها می باشد که با مکانیسم الکتروشیمیائی از سطح مانند یک لایه گالوانیزه حفاظت می نماید .این آستری به تنهایی برای سطوحی که غوطه ور در محیط اسیدی یا قلیایی می شوند مناسب نیست.

۲-پرایمر اپوکسی زینک فسفات:

این محصول بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضد خوردگی بالا، امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است.

این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگ های دو جزئی و یک جزئی را به عنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات، محصولی غیر سمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد .این محصول برپایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضدخوردگی بالا امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است.

این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگهای دوجزئی و یک جزئی را بعنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات این محصول غیرسمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد.

۳-اپوکسی میانی MIO:

میانی اپوکسی MIO بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید طراحی گردیده است. از ویژگی های آن می توان به درصد جامد حجمی مناسب به منظور لایه حد واسط آستر و رنگ رویه جهت افزایش ضخامت، طول عمر و مقاومت بیشتر رنگ در برابر عوامل جوی و بهبود خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی سیستم رنگ نام برد.این رنگ بعنوان آستری ولی ترجیحا” بعنوان لایه میانی جهت سطوح سازه های صنعتی مورد استفاده قرارمی گیرد .

از مقاومتهای بسیار خوب در مقابل عوامل جدی و شرایط نیرو گاهی برخوردار است و به دلیل ساختار اکسید آهن بکار رفته درآن از نفوذ رطوبت و گازهای موجود به سطح فلز بخوبی ممانعت می کند . ازدیگر خواص خوب این محصول تقویت مقاومت های مکانیکی سیستم رنگ اعمال شده روی سطح می باشد که معمولا بصورت سه لایه توصیه می گردد .

۴-رنگ رویه ی اپوکسی:

رنگ اپوکسی پلی آمید یک محصول دو جزئی است که بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید فرموله شده است . این رنگ مقاومت بسیار خوبی در مقابل شرایط سخت آب و هوایی و همچنین محیط های صنعتی داشته و سیالیت بالای آن سبب راحتی مصرف این رنگ می گردد .این محصو ل بعد از اعمال و سخت شدن کامل، سطحی یکنواخت و براق ایجاد کرده و نسبت به خراش، سایش و رطوبت مقاوم است. رنگ رویه اپوکسی به عنوان لایه نهایی بر روی آستری یا لایه میانی مناسب و سازگار با آن ، در یک سیستم پوششی شامل آستری، لایه میانی و رویه به کار می رودکه به محافظت سطح سازه در مقابل عوامل خورنده کمک می نماید

. همچنین این رنگ به صورت تک لایه بر روی سطح استفاده می شود که چسبندگی خوبی ارائه می نماید . این محصول با دارا بودن رنگدانه سفید درفرمولاسیون، به دلیل عدم سمی بودن ، تاثیر ی بر بو و مزه آب نداشته و پس از رهاسازی و تبخیر کامل حلالها و خشک شدن کامل، جهت مخازن آب آشامیدنی با استفاده از آستری مناسب کاربرد دارد.

۵-کفپوش اپوکسی:

این روکش یک محصول دو جزئی بر پایه‌ی رزین اپوکسی و هاردنر پلی‌آمین می باشد که باعث بالا رفتن مقاومت شیمیایی و سایشی کف می گردد. مقاومت مکانیکی بالای این پوشش آن را گزینه مناسبی برای استفاده در کف کارخانه ها ، صنایع نظامی و در واقع در مکان هایی که وسایل سنگین از قبیل لیفتراک تردد دارند ، نموده است. سخت بودن این پوشش منجر به مصارف متعدد آن برای کاربرد در مصارف درونی و بیرونی ساختمان گشته است.

۶-کفپوش اپوکسی آنتی‌استاتیک:

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بر پایه روکش رزین اپوکسی و همچنین سخت کننده با افزودنی های‌ خاص فرموله می شود.کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک قابلیت انتقال جریان الکتریسیته ساکن و هدایت الکتریکی را داراست و به همین دلیل به آن روکش ضد جرقه نیز می گویند .فروش کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک با نازلترین قیمت در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

این کفپوش کلیه خواص روکش اپوکسی را اعم از، مقاومت سایشی و فشاری,خواص مکانیکی و شیمیایی را دارا می باشد.از جمله موارد مصرف آن می توان به صنایع نظامی، اتاق های کنترل، صنایع الکترونیک، اتاق های اختلاط رنگ و سایر بخش های صنعت اشاره کرد.

مواد اولیه ای که در رنگ های اپوکسی استفاده می شوند:

 1. رزین اپوکسی
 2. تینر اپوکسی
 3. باریت
 4. تالک
 5. تیتان
 6. کربنات
 7. ضد کف
 8. لولینگ
 9. افزودنی ضدشره
ارسال یک پیام